Osiowe zagadnienia konferencji:
-
Psychologia doświadczania wydarzeń wojny: stres, strach, strata
-
Indywidualna i zbiorowa adaptacja, odporność i radzenie sobie z obciążeniami wojny
-
Środki pomocy psychologicznej ofiarom różnych kategorii w Ukrainie i w Polsce
-
Stan i dynamika tożsamości ukraińskich w czasie wojny
-
Rozwój stosunków międzygrupowych (w szczególności polsko-ukraińskich) pod wpływem wojny
-
Miejsce współczesnej psychologii w kontekście militarnym
Typy wystąpień konferencyjnych:
-
Wykłady plenarne zaproszonych prelegentów. Odbędą się dwa wykłady plenarne, wygłoszone przez dwóch specjalistów, z Ukrainy oraz z Polski. Przybliżą one uwarunkowania wojny, jaką Rosja prowadzi przeciw Ukrainie oraz naświetlą procesy psychologiczne ludzi dotkniętych wojną.
Wykłady plenarne wygłoszą:
• ze strony polskiej, prof. dr hab. Maria Lewicka;
• ze strony ukraińskiej, docent dr Inna Haletska, docent dr Maryna Klimanska, prof. dr hab. Larysa Klymanska «Psychologiczny dystres doświadczania wojny a dyskursy codzienności wojennej»
[Tytuły wykładów plenarnych zostaną podane z wyprzedzeniem na stronie konferencji] -
Sesje indywidualnych wystąpień. Zachęcamy do zgłoszeń sympozjalnych, lub indywidualnych referatów, które komitet organizacyjno-naukowy połączy w spójne tematycznie sesje.
-
Debata: Okrągły stół. W pierwotnym szkicu programowym, zakładającym tryb konferencji OFFLINE, okrągły stół odgrywał istotną rolę. Tryb ONLINE ogranicza nieco możliwości okrągłego stołu ale nie wyklucza go.
-
Doświadczenia z wojny: raporty z pola walki militarnej i cywilnej; działania pomocowe. Sprawozdania z pola walki militarnej i cywilnej; działania pomocowe. Praca i nauka w okresie wojny. Ten punkt programu nie zakłada przedstawienia systematycznych badań ale dzielenie się doświadczeniami profesjonalnych psychologów i pokrewnych zawodów (np. nauczycieli).
-
Informacje dla mediów. Tryb online ogranicza dostęp mediów i prowadzenie wywiadów dla ich potrzeb. Niemniej, organizatorzy zaplanują odpowiednią informację oraz wyślą zaproszenia do zainteresowanych redakcji. Uważamy, że konferencja powinna zostać odnotowana medialnie
Zgłaszanie wystąpień oraz uczestnictwa:
-
Prosimy o zgłaszanie wystąpień oraz uczestnictwa w konferencji do 16 kwietnia 2023 roku pod tym linkiem:
Języki konferencji:
-
Oficjalnymi językami konferencji są ukraiński oraz polski a językiem pomocniczym jest angielski. Każda osoba uczestnicząca proszona jest o zaznaczenie własnych preferencji w zakresie języka prezentacji. Możliwe jest również posiłkowanie się dwoma językami: jednym do wystąpienia mówionego a innym w prezentacji pisanej.
Opłaty:
-
Ze względu na tryb ONLINE konferencji, nie przewidujemy opłat towarzyszących takim imprezom. Jedyne koszty, jakie są w tej chwili przewidziane dotyczą technologii i obsługi programowej IT. W przypadku zaistnienia takiej konieczności zostaną one pokryte przez uniwersytety partnerskie.
Publikacje:
-
Komitet naukowo-organizacyjny planuje publikację wybranych wystąpień w postaci artykułów wysoko punktowanym czasopiśmie anglojęzycznym. Informacje na ten temat zostaną podane w oddzielnym komunikacie
-
Istnieje możliwość publikacji wybranych wystąpień w formie artykułów empirycznych lub prac przeglądowych w numerze specjalnym Conflict Resolution Quarterly (https://onlinelibrary.wiley.com/journal/15411508) pod redakcją Marii Chyińskiej i Magdaleny Żemojtel-Piotrowskiej. Więcej informacji wkrótce.